Boyun Kitleleri Tedavisi İstanbul – Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan

  Boyun Kitleleri Tedavisi İstanbul

  Boyun kitleleri tedavisi İstanbul için öncelikle neden olan hastalıkların tespitinin yapılması gereklidir. Hem çocuklarda hem de yetişkenlerde görülen boyun kitleleri çok farklı sebeplere bağlı gelişebilmektedir. Birçok farklı sebepten oluşabilen boyun kitleleri genellikle lenf bezinde büyümeler, derin boyun enfeksiyonları, boyunda yer alan lenf bezlerinin iltihaplanması, lenf bezinde oluşan tümörler, konjenital kistler ve çeşitli tümörlerin lenf düğümlerindeki metastazı dolayı kendini gösterebilir. Boyun kitleleri ve tedavisi İstanbul hakkında daha fazla bilgi almak için yazının devamını okuyabilir, merak ettikleriniz için Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Boyun Kitleleri Nedir?

  Boyun bölgesi çeneden başlayarak köprücük kemiklerine kadar uzanan bölgedir. Boyunda oluşan kitleler enfeksiyon kaynaklı, tümöral, doğumsal gibi birçok farklı nedene bağlı oluşabilir. Çocuklarda oluşan boyun kitlelerinin %80’inin iyi huylu iken, yaşlılarda %80 oranında tümöral kökenlidir. Oluşma nedenleri sıklıkla bu bölgedeki lenf bezlerinde oluşan iltihaptır ve ağrıya neden olabilir. İyi huylu kitleler ilaç yardımıyla tedavi edilebilirken kötü huylular büyüyebilir veya tümöre dönüşebilir. Tümöre dönüşen kitlelerin lenf bezlerine yayılımı görülebilir. Kitlelerin sebebi lenf bezlerinde görülen tümör ise erken teşhis ve erken tedavi önemlidir. Kitle kötü huylu ise cerrahi müdahale ile vücuttan çıkarılır.

  Boyun Kitleleri Neden Oluşur?

  Birçok farklı sebepten oluşabilen boyun kitlelerinin en sık karşılaşılan sebepleri şunlardır:

  Boyun Kistleri

  Boyun kitleleri genetik sebeplerden kaynaklı olarak tiroglossal, brankial ve dermoid kistler olarak karşımıza çıkar. Genellikle çocukluk döneminde ilk kez kendini gösterir. Kistin türü tiroglossal ve dermoid ise boynun orta kısmında brankial kist ise yan tarafında şişliklere yol açar. Cerrahi müdahale ile vücuttan çıkarılabilir.

  Lenfoma

  Lenfomalar, lenf bezlerinde oluşan tümörler olup hodgkin ve nonhodgkin isimlerindeki alt gruplar yardımı ile incelenir. Tanı, boyun bölgesinde görülen kitleden bir parça doku alınıp biyopsi ile değerlendirilmesi sonucundan konur. Kemoterapi ilaçları ile boyun kitlesi tedavisi gerçekleştirilir.

  Lenf Bezlerinde Görülen Tümör Metastazı

  Kişinin baş ve boyun bölgesinde tümörü varsa bu tümör metastaz yolu ile lenflere yayılır. Böyle bir durumda hastaya endoskopik muayene yapılması ve primer tümörün yerinin saptanması büyük önem taşır.

  Doğumsal Boyun Kitleleri

  Boyunda yer alan dokuların eksik veya olağandışı gelişiminden dolayı boyun kitlelerinin oluşabildiği bilinmektedir. Bunun sonucunda tiroglossal duktus kisti, dermoid kist, brankial kistler, lenfanjiom, teratom, hemanjiom, anevrizma, timus kitleleri ve kistik higroma oluşabilir. Bu kist türlerinin bir çoğu iyi huyludur. Bebeklikte ve çocuklukta boyun bölgesinde yer alan derinin ince olmasından dolayı genellikle bu dönemlerde fark edilir. Birçok durumda tek olup ağrısız ve hareketli bir yapıya sahiptir.

  Kitlenin oluşma sebebinin anlaşılması için boyun ultrasonografisine (USG) başvurulabilir. Boyun ultrasonografisinin yeterli olmadığı noktada tomografi ve MR çekilebilir. Hemanjiomlar 6-9 yaş arasında %90 ihtimalle kendiliğinden küçülüp yok olabiliyor iken diğerlerinin tedavisi cerrahi müdahale yoluyla gerçekleştirilir.

  Boyun Kitleleri Tehlikeli Midir?

  Özellikle erken yaşlarda boyun kitlelerinin enfeksiyondan dolayı oluşabildiği göz önünde bulundurulmalıdır. Kitleler yumuşak ise ve kendi kendine küçülme gözlemleniyor ise iyi huylu olma ihtimali muhtemeldir. Eğer boyun kitlesi büyüme gösterirse ve özellikle sert bir dokuda ise kanser gibi çok sayıda hastalığın sebebi olabilir. Bu gibi durumlarda uzman bir kulak, burun, boğaz doktoruna başvurmak gerekli olabilir.

  Kötü Huylu Olabilecek Boyun Kitlelerine Eşlik Eden Belirtiler Nelerdir?

  • Aşırı kilo kaybı
  • Ses kısıklığı benzeri seslerde değişiklik
  • Nefes darlığı
  • Öksürük sonucu kan görülmesi
  • Sürekli yorgunluk ve halsizlik
  • Sebepsiz diş çürükleri
  • Geceleri sıklıkla terlemeler
  • Yutkunmada zorluk yaşama

  Yukarıda bahsedilen belirtilerin boyun şişliğine eşlik ettiği durumlarda uzman bir doktorla görüşmeniz ve muayene olmanız önem taşır.

  Boyun Kitleleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Boyun kitleleri için uygun tedavi neden hastalığın sebebine göre değişkenlik gösterir. Basit bir enfeksiyona bağlı gelişen ve ağrılı olan lenf bezlerindeki şişliklerin tedavisi için antibiyotikler kullanılabilir. 2-3 hafta içinde yavaş yavaş ağrı geçer ve nodüller küçülür ve kaybolur. Enfeksiyon sıklıkla gerçekleşiyorsa veya hasta çocukluk döneminde ise hastalığın iyileşmesi daha uzun sürebilir.

  Eğer boyundaki şişkinliğin sebebi tüberküloza bağlı enfeksiyon ise sistematik bir tedavi gerekli olup hastanın iyileşmesi uzun sürer. Kitlenin genetik faktörler dolayısıyla oluştuğu durumlarda cerrahi müdahale ile tedavisi gerçekleştirilebilir.

  Boyun kitleleri iyi huylu olabileceği gibi kötü huylu, tümör kaynaklı gerçekleşebilir. Sebebi lenf bezlerinde görülen kontrolsüz hücre artışı ise cerrahi tedavi ile lenf bezleri çıkarılıp ardından kemoterapi ve radyoterapi kombinasyonuyla bir tedavi yöntemi belirlenebilir. Kemoterapide ilaçlar aracılığıyla tümörlü dokunun küçültülmesi sağlanırken radyoterapi ile kanserli bölgeye radyasyon gönderilir. Gönderilen radyasyon ile kanserli hücreler yok edilir.

  Boyun Kitleleri Tedavisi Fiyatları İstanbul

  Boyun kitleleri, mutlaka doğru yöntemlerle takip ve tedavisi yapılması gereken yapılardır. Bu nedenle boyunda kitle hissedildiğinde bu durumun hafife alınmaması; mutlaka alanında uzman bir kulak-burun-boğaz doktoruna muayene olunması gerekir. Boyun kitleleri tedavisi İstanbul hakkında daha fazla bilgi edinmek ve merak ettiklerinizi sormak için Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan ile iletişime geçebilirsiniz.