Burun Ameliyatı Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

  Burun ameliyatı öncesinde ve burun ameliyatı sonrasında; operasyonun başarısını etkileyen pek çok süreç vardır. Bu süreçler genel olarak doktor tarafından yönetilir ancak hasta da bu süreçlerin önemli bir parçasıdır. Burun ameliyatı öncesinde, burun ameliyatı muayenesi yapılır. Bu muayene sırasında burundaki estetik sorunlar ve hastanın burun görünümü hakkındaki talepleri değerlendirilir. Daha sonra ise elde edilen bilgiler kullanılarak ameliyat planlaması yapılır. Bu planlama sırasında doktor, operasyon sırasında hangi işlemleri yapacağını, bu işlemlerin kapsamını ve buruna nasıl bir şekil vereceğini kararlaştırır. Operasyon sonrası süreçler de en az muayene süreci kadar önemlidir. Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadar iyi geçerse burun o kadar çabuk iyileşebilir ve hedeflenen görünüme ulaşabilir. İstanbul burun estetiği ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan gibi alanında uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Burun Ameliyatı Öncesi Planlama Nasıl Yapılır?

  Burun ameliyatı öncesi planlama ancak detaylı bir muayene ile mümkün olabilir. Bu muayene sırasında doktor, hastanın burnunu inceler. Burun kemiğindeki, burun uçlarındaki ve genel burun yapısındaki estetik kusurları gözden geçirir. Daha sonra ise hastadan; burun görünümünden neden hoşnut olmadığını, burnunun nasıl görünmesini istediğini ve ameliyattan ne gibi beklentileri olduğunu anlatmasını ister. Elde ettiği veriler ışığında, hastaya en uygun ameliyat planlamasını yapar. Bu planlama dahilinde bilgisayar modellemeleri kullanarak burun ameliyatı öncesi sonrası fotoğraflarını hastayla paylaşabilir. Böylece hasta, ameliyat henüz gerçekleşmemişken burnunun nasıl bir görünüm alacağını görebilir.

  Burun Ameliyatı Öncesi Yemek Yenilebilir Mi?

  Burun ameliyatı öncesinde kesinlikle yemek yenmemelidir. Bu operasyon hasta açken gerçekleşmelidir. Bu yüzden hastalar burun ameliyatından en az 6 ila 8 saat önce yemek yemeyi bırakmalıdırlar. Aynı şekilde ameliyat öncesinde su da tüketilmemesi önerilir.

  Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Doktor önerilerine uyulduğu takdirde burun ameliyatının iyileşme süreci sorunsuz ve konforlu geçecektir. Hastalar, ameliyatın hemen ardından dinlenecekleri ve geceyi geçirecekleri odaya alınırlar. Anestezinin etkisinin geçmesi beklenirken; gerekli bakım ve tedavi işlemleri yapılır. Ertesi gün ise taburcu olunur. Burun ameliyatı sonrası burunda şişlik ve ödem görülmesi normaldir. Bu şişlik ve ödemler birkaç hafta içerisinde büyük oranda kaybolurlar. Yani hastalar bu süreçte gündelik yaşamlarına dönebilirler. Ancak şişliğin tamamen kaybolması ve burnun ideal şekline kavuşması 6 ayı bulabilir.

  Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alır:

  • Zorlayıcı ve yorucu sportif faaliyetlerden bir süre uzak kalınmalıdır.
  • Ameliyattan sonraki birkaç gün kuvvetli hapşırmamaya dikkat edilmelidir.
  • Sırt üstü bir pozisyonda uyunmalıdır.
  • Koşma, bisiklet sürme veya kalabalık mekanlarda bulunmak gibi durumlar sırasında burun; fiziksel darbelere ve kazalara karşı sakınılmalıdır.
  • Ameliyattan 2 gün sonra, baş geride olacak şekilde duşa girilebilir. Ameliyattan hemen hemen 7 gün sonra ise hastanın normal bir şekilde duş almasına engel yoktur.
  • Doktorun önerdiği süre boyunca deniz, havuz, kaplıca ve hamam gibi kamusal alanlardan uzak durulmalıdır. Denize girilmesine bir sakınca yoksa burun, suyun dışında olacak şekilde yüzülmelidir. Derine dalınmamalıdır.
  • Kontrol muayeneleri aksatılmamalıdır.

  Bahsettiğimiz durumlara dikkat edildiği takdirde iyileşme süreci çok daha hızlı ve konforlu olacaktır. Doktorunuz burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha detaylı bilgilendirmelerde bulunacaktır.

  İstanbul burun estetiği ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan gibi alanında uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.