Burun Ameliyatı Sonrası

  Burun ameliyatları, günümüzde en çok tercih edilen estetik uygulamaların başında gelmektedir. Sadece estetik amacıyla değil, çeşitli solunum problemlerinin giderilmesi için de yapılan bu cerrahi uygulamalar, açık ya da kapalı ameliyat yöntemi ile uygulanabilir. Hangi yöntem tercih edilirse edilsin, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde oldukça dikkatli olmak gerekir. Burun ameliyatlarından sonra içerideki kıkırdak ve kemik dokularında komple iyileşme süreci başlar. Dokular kendini yeniler, toparlanır ve burun nihai şeklini almaya başlar. Bu nedenle ameliyat sonrası bakıma dikkat etmek de en az cerrahi süreci kadar önemlidir.

  Burun Ameliyatlarından Sonra İyileşmek Zor Mudur?

  Günümüzde burun ameliyatlarından çekinilmesinin başlıca nedeni ameliyat sonrası süreçtir. Pek çok kişi bu sürecin oldukça acılı ve zor olduğunu düşünerek, cerrahiyi ertelemektedir. Ancak doğru yaklaşımlarla, bu sürecin düşünüldüğü kadar da korkutucu olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle solunum problemi nedeniyle ameliyat olması gereken kişilerde, cerrahiyi ertelemek yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürebilir. Bu nedenle estetik operasyondan sonra doktorunuzun yönlendirmelerini dinleyip, bölgeyi doğru yöntemlerle koruyarak güvenle ameliyat olabilirsiniz.

  Günümüzde Burun Ameliyatlarından Sonra İyileşmek Neden Daha Kolay?

  Bu soruya verilebilecek en temel yanıt günümüzde takip edilen modern cerrahi yöntemleridir. Günümüzde kullanılan piezoelektrik cihazlar ve hassas ameliyat teknikleri sayesinde yumuşak doku hasarı da minimum olmakta, dolayısıyla hastalarımız da hızla toparlanmaktadır. Gelişen tekniklerle birlikte uygulama süreci de hastanın ameliyat sonrasında daha rahat olmasını, dokuların daha kolay iyileşmesini sağlamaktadır. Bunların başlıca nedeni ise tampon yerine silikon splint kullanımının tercih edilmesidir. Geçmişte kullanılan pamuklu tamponlar, burun içerisindeki dokulara yapışarak oldukça zor çıkarılmaktaydı. Silikon splintler ise iyileşme sürecine neredeyse hiç olumsuz etki etmeden, bölgenin sağlıklı bir şekilde onarılmasına yardımcı olmaktadır.

  Burun Ameliyatından Sonra Hastanede Kalınır Mı?

  Burun ameliyatlarının neredeyse tamamı genel anestezi altında yapılır. Bu nedenle hastalarımızın anestezi etkisini üzerinden atması, toparlanması ve sağlıklı bir şekilde evine dönebilmesi için 1 gün hastanede kalması tercih edilir. Sonrasında hastalarımız evlerinde, konforlu bir şekilde iyileşme sürecini geçirebilirler. Hastane sürecinde antibiyotikler ile bölgede iltihap oluşması engellenmeye ve ağrı kesicilerle hastanın ağrıları azaltılmaya çalışılır. Bu nedenle ameliyat sonrasında ağrının en yoğun olduğu ilk gün, daha konforlu bir şekilde geçirilmiş olur.

  Burun Ameliyatı Sonrası Bandajlar Ne Zaman Çıkarılır? Dikişler Ne Zaman Alınır?

  Operasyondan sonra genellikle burnun üzerine destekleyici kalıp ve bandaj uygulaması yapılır. Hastanın ihtiyaçlarına göre bunların 5-7 gün burun üzerinde kalması gerekebilir. Eğer alınması gereken dikişler kullanılmışsa bu dikişler ameliyattan sonraki 7. günde yapılan kontrolde alınır.

  Burun Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Burun estetiği ameliyatından sonra her cerrahi uygulamada olduğu gibi ağrı ve şişlik şikâyetleri olabilir. Bu süreci daha rahat geçirmek için ise hastanın bakımına özen göstermek oldukça önemlidir. Soğuk uygulaması, ağrı kesiciler ve bol istirahat desteği sayesinde şişlik kısa sürede iyileşebilir ve hastalar yavaş yavaş günlük yaşamına dönmeye başlayabilir. Burun ameliyatından sonra;

  • Ameliyat sonrası, ilk üç gün boyunca hastanın dinlenmesi çok önemlidir. Bu süreçte başı yüksekte tutmak; mümkünse kalbe göre yüksek hizada kalmasına dikkat etmek gerekir.
  • İlk 24 saat içerisinde burundaki ödem ve şişlik göz altlarına ve dudak bölgesine yayılabilir. Bunlar oldukça normal olan, tüm hastalarımızda gözlemlediğimiz yan etkilerdir.
  • Hem ödemi hem de ağrıyı azaltmada soğuk kompres oldukça etkilidir. Soğu kompres yapılırken burun bölgesine buzun doğrudan temas etmemesine dikkat edilmelidir. Bunun için özel olarak üretilen soğuk kompres ürünlerinden destek alınabilir.
  • İlk hafta aşırı mimik kullanmaktan, burun bölgesine baskı uygulayacak müdahalelerden kaçınmak gerekir.
  • Ameliyatlardan sonra burundaki dokular çok daha hassas olacağı için bölgeyi darbe ve travmalardan korumak da önemlidir. Bunun için hem ağır kaldırmamak, ağır sporlar yapmamak hem de düşme ve çarpmalara karşı ekstra dikkatli olmak gerekir.
  • Ameliyattan sonraki 2. gün baş kısmını ıslatmadan duş alınabilir.
  • Burun üzerindeki bandaj çıkarıldığında ise ılık su ve cilt temizleyicileri ile bölge nazikçe temizlenebilir.
  • Sigara, doku iyileşmesini geciktireceği için bu süreçte tütün tüketiminden kaçınılmalıdır. Aynı zamanda kişinin genel sağlık durumunu da olumsuz etkileyeceği için tütün kullanımının bırakılması, her zaman için tavsiye edilmektedir.
  • Cildin yapısını korumak ve sağlıklı bir şekilde iyileşmesini sağlamak için ameliyat sonrasında 3 – 6 ay güneş kremi kullanımına özen gösterilmelidir.

  Burun Ameliyatı Sonrası Tam İyileşme Ne Zaman Olur?

  Cerrahiden yaklaşık 2 hafta sonra yüzdeki şişlik ve morluklar tamamen ortadan kalkar ve hastalarımız günlük yaşamlarına dönebilirler. Ancak burun şeklinin son hâlini alması için biraz daha uzun zaman gerekebilir. Ameliyattan sonraki 6 ay içerisinde, tüm kemik ve kıkırdak dokular iyileşir. Bu nedenle burun son şeklini alır ve hasta gözlük kullanabilir ve bölgeye rahatça dokunabilir.