Burun Kemiği Eğriliği (Septum Deviasyonu) İstanbul

  Burun Kemiği Eğriliği (Septum Deviasyonu) Tedavisi İstanbul

  Tıp dilinde “septum deviasyonu” olarak adlandırdığımız burun kemiği eğriliği, toplumda oldukça sık görülen bir problemdir. Burun kemiği eğriliği, burnu sağlıklı bir şekilde ikiye ayıran orta hattın yamuk, eğri bir profile sahip olması sonucu oluşur. Bu durumun başlıca olumsuz etkisi, kişinin nefes almasını zorlaştırmasıdır. Aynı zamanda görsel açıdan da kişiyi rahatsız edebilir ve burnun eğri görünmesine neden olabilir. Burun kemiği eğriliğinin neden olduğu fizyolojik ve psikolojik problemlerden kurtulmak için ise cerrahi en çok tercih edilen yöntemdir. Ameliyat sonucunda kişinin özgün burun yapısı korunabilir ya da diğer estetik yöntemlerin de desteğiyle burun şekli değiştirilip, yüz ile daha orantılı hâle getirilebilir. İstanbul burun kemiği eğriliği ve tedavisi hakkında tüm sorularınız için Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Septum Deviasyonu (Burun İçi Eğriliği) Nedir?

  Burnun yapısı tıpkı ortadan ikiye ayrılmış bir tünele benzer. Bu yapı “septum nasale (nazal septum)” adı verilen bir duvar sayesinde ikiye ayrılır. Sağlıklı burun yapısında giriş bölgesindeki darlık, arka bölgelere doğru genişlemeye başlar. Septumun ayırdığı kısımların iç eni, uzunluğu ve hacimleri eşittir. Bu şekilde oksijenden tam anlamıyla faydalanmak mümkündür. Ancak septum dediğimiz orta duvar ya da orta hat eğri olduğunda “burun kemiği eğriliği” olarak da bilinen bu rahatsızlık ortaya çıkar.

  Septum deviasyonu, toplumda oldukça sık görülen bir durumdur. Birçok kişi, eğriliğin neden olduğu estetik sorunlardan rahatsız olmaktadır. Aynı zamanda bu rahatsızlık, gece uykusunu da olumsuz etkileyebilir. Kişinin rahat nefes alamaması, gün içerisinde çabucak yorgun düşmesine ve kendini sürekli olarak hâlsiz hissetmesine de neden olmaktadır.

  Burun Kemiği Eğriliği Neden Olur?

  Burun kemiği eğriliği pek çok nedenle ortaya çıkabilir. Nazal septum, genellikle tüm burun yapısı ile birlikte anne karnında gelişmeye başlar. Bu nedenle eğrilik doğuştan kaynaklanıyor olabilir. Bu noktada genetik faktörlerin rolü de büyüktür. Özellikle ailesinde septum eğriliği olan kişilerde, bu problemin görülme olasılığı da daha fazladır.

  Bununla birlikte zaman içerisinde burun bölgesine alınan şiddetli darbeler, travmalar da burun şeklinin değişmesine neden olabilir. Septum deviasyonu genellikle:

  • Burun yapısının kalıtsal olarak kemerli olması
  • Burun ya da burun deliklerinde asimetri olması
  • Burun bölgesine alınan darbelere bağlı olarak kemiklerde kayma ve şekil bozukluğu olması nedeniyle ortaya çıkar.

  Septum Deviasyonu Sağlık Açısından Riskli Midir?

  Burundaki tüm şekil bozuklukları kişinin yaşamını olumsuz etkilemez. Bazıları, kişinin kendi dış görünüşüne dair fikirlerini olumsuz etkileyebilir. Ancak ileri derecede septum deviasyonu olan hastaların büyük bir kısmında nefes alma problemleri de söz konusudur. Bu nedenle kemik eğriliği, dolaylı olarak sağlık açısından olumsuz etkiler yaratır.

  Burun Kemiği Eğriliğinin Neden Olduğu Şikâyetler Nelerdir?

  Burundaki eğriliğin neden olduğu başlıca semptom nefes alma güçlüğü ve süreklilik gösteren tıkanıklık hissidir. Bununla birlikte:

  • Tek ya da çift taraflı burun tıkanıklığı
  • Horlama ya da apne
  • Kulakta sıvı birikmesi
  • Geniz akıntısı
  • Baş ağrıları
  • Sık sinüzit
  • Sık sık burun kanaması da septum deviasyonu olan kişilerde sık görülür.

  Bunların yanında, burun orta hattının eğri olması kişinin dış görünüşünden memnun olmamasına da neden olabilmektedir. Özellikle eğriliğe eşlik eden, farklı estetik sorunlar varsa, bu durumda kişi burun görünümünden rahatsız olabilir ve kendini özgüvensiz hissedebilir.

  Burun Kemiği Eğriliği Nasıl Anlaşılır?

  Burundaki eğrilik ve diğer estetik problemler, dışarıdan bakıldığında genellikle fark edilebilir. Ancak bu sorunları tanımlamak ve kişinin ihtiyacı olan estetik/tedavi sürecini planlamak için detaylı muayene önemlidir. Kulak burun boğaz alanında uzman olan doktorlar, yapacakları fiziki muayene ile septum eğriliğine dair ilk bulguları elde edebilirler.

  Burun Kemiği Eğriliği Tedavi Edilebilir Mi?

  Günümüzün modern yaklaşımları sayesinde burundaki pek çok deviasyon tedavi edilebilmektedir. Buna septum deviasyonu da dahildir. Septum deviasyonu olan hastaların bir kısmında herhangi bir tedavi gerekli değildir. Eğer eğrilik kişinin nefes almasını ve günlük yaşamını olumsuz etkilemiyorsa cerrahi gerekli değildir. Bununla birlikte kişinin burun şeklini değiştirmeye yönelik cerrahi uygulamalar yapılabilir.

  Burundaki eğriliğin ciddi derecede nefes alma problemlerine neden olduğu kişilerde ise cerrahi tedavi gerekebilir. Tedavi esnasında orta burun hatta uygun tekniklerle düzeltilir. Her iki burun kanadının da eşit genişlikte ve hacimde olması sağlanır. Böylece sağlıklı nefes alışverişi sağlanabilir.

  Septum Deviasyonu İçin Ameliyat Ne Zaman Gerekli?

  Septum deviasyonu her zaman ameliyat gerektiren bir durum değildir. Özellikle hafif dereceli deviasyonlarda, hastanın yaşam kalitesi düşmüyorsa cerrahi olmadan da kişi sağlıklı bir şekilde günlük yaşamına devam edebilir.

  Ancak eğriliğe bağlı nefes alma ciddi ölçüde kısıtlanıyorsa kişi kendini sürekli olarak yorgun hissedebilir. Aynı zamanda burun tıkanıklığı şikâyeti olabilir ve gece uykularından alınan verim azalabilir. Bu durumda “septoplasti” adı verilen cerrahi prosedür ile burun eğriliğini düzeltmek mümkündür. Kişinin tercihlerine bağlı olarak, bu süreçte burun şeklini düzeltmek için diğer estetik operasyonlar da birlikte yapılabilir.

  Eğrilik Düzeltilirken Burun Şekli Değişir Mi?

  Deviasyon düzeltilirken burun şeklinin değişip değişmeyeceği kişinin isteklerine bağlıdır. Eğer hasta burun şeklinin değişmesini istemiyor ancak eğriliğin neden olduğu şikâyetlerden kurtulmak istiyorsa bu şekilde cerrahi planlanabilir. Kişinin ihtiyaçlarına ve tercihlerine bağlı olarak burun estetiği ile birlikte de septum deviasyonu ameliyatı yapılabilir.

  İstanbul Burun Kemiği Eğriliği Tedavisi

  Septum deviasyonu, toplumda oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Günümüzün modern cerrahi yöntemleri sayesinde ise tedavisi mümkündür. Bu süreçte kişinin burun yapısına göre uygun cerrahi planı yapılabilir ve oldukça etkili sonuçlar alınabilir. İstanbul burun kemiği eğriliği tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.