Burun Tıkanıklığı Tedavisi İstanbul – Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan

  Burun Tıkanıklığı Tedavisi İstanbul

  Burun tıkanıklığı anatomik bozukluklar, alerjik reaksiyonlar veya enfeksiyonlar sebebiyle solunum organı olan burnun nefes alma fonksiyonunu yerine getirememesidir. Burun tıkanıklığı çocuklar ve yetişkinlerde sıklıkla karşılaşılabilir. Özellikle alerjik sebepler ile oluşan kronik burun tıkanıklığı tedavi edilmezse uzun dönemde alerjik astım gibi hastalıklara sebep olabilmektedir. Burun tıkanıklığı hakkında detaylı bilgi almak, muayene ve tedavi olmak için Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Burun Tıkanıklığı Nedir?

  Solunum fonksiyonunun farklı sebepler ile yeterli oranda gerçekleştirilememesi burun tıkanıklığı olarak adlandırılır. Genellikle gribal enfeksiyonlar ve mevsim değişikliği gibi sebepler ile ortaya çıkan burun tıkanıklığı anatomik bozukluk veya alerjik semptomlarla da kendini gösterebilir.

  Burun solunumu sağlık için önemlidir çünkü burnun anatomik yapısı sayesinde nefes alınan havayı filtreleme, ısıtma ve nemlendirme gibi fonksiyonları vardır. Ağız ile gerçekleşen solunum da ise hava filtrelenemediği ve direkt olarak akciğere yollandığı için sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Eğer burun tıkanıklığı oluştuysa nefes almada zorluk, koku alamama, solunum sisteminin problematik çalışması gibi vücutta olumsuz etkilere sebep olabilir.

  Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

  Burun tıkanıklığı hastalarda kısa süreli veya uzun süreli olarak kendini gösterebilir. Kısa süreli gerçekleşen burun tıkanıklığı ve akıntısı çoğunlukla gribal enfeksiyonlar veya nezle gibi hastalıklar sebebiyle ortaya çıkar. Uzun süreli burun tıkanıklığı ise daha farklı sağlık problemleri sebebiyle ortaya çıkabilir. Bu sorunların bazıları şu şekilde listelenebilir:

  • Uyku apnesi
  • Alerji
  • Saman nezlesi
  • Kronik Sinüzit
  • Burun Eti Şişmesi
  • Nazal Septum Deviasyonu
  • Burunda tümör oluşumu
  • Polipler

  Burun tıkanıklığının uzun süreli gerçekleşmesinde sık karşılaşılan burun kemiğindeki eğrilik nazal septum deviasyonu olarak adlandırılır. Nazal septum burundaki kıkırdak ve kemikten oluşan yapıya verilen isimdir. Buradaki şekil bozukluğuna da nazal septum deviasyonu denmektedir.Nazal septumun cerrahi işlemle düzeltilmesiyle burun tıkanıklığı sorunu çözümlenir.

  Burunda bulunan halk arasında burun eti olarak bilinen konka dokusu burundan solunan havanın geçiş yolunda bulunarak havayı ısıtır ve yapısında bulunan ince tüyler ile toz, polen ve bakteriler bulunan havayı temizler. Konkalar burnun iki tarafında üçer tane bulunan yumuşak yapılardır. Konkaların zaman içerisinde şişmesi sinüslere giden yolda tıkanıklığa yol açar. Sinüzit ise bu tıkanıklık sonrası sinüslerdeki havalandırmanın bozulmasıyla iltihap oluşması durumudur. Sinüzit sorunu olan hastalar ciddi baş ağrısı ve nefes almada zorluk gibi sorunlarla karşılaştıkları için bu hastaların hayat kalitesi belirli miktarda düşmektedir.

  Diğer yandan kronik sinüzit, uzun süreli devam eden sinüs iltihaplanmasının bu bölgede neden olduğu mukus ve ödemin birikmesi sebebiyle oluşur. Kronik sinüzit belirtileri burun tıkanıklığı, göz çevresi ve alında şişlik veya rahatsızlık, baş ağrısı,tat-koku alma sorunları olarak kendisini gösterir. Bu belirtiler on iki haftadan uzun süreli olarak devam etmektedir.

  Alerjik sebeple oluşan burun tıkanıklığı genellikle solunan havada bulunan polen ve ev tozu gibi maddelerden kaynaklanmaktadır. Bu maddelerin alerjik semptom gösterdiği bireylerde burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve hapşırma gibi sağlık sorunları görülür. Alerjik burun tıkanıklığı, alerjen maddelerle ile etkileşime girdiğinde başlar ve ortam değişikliği ile etkileşim bitmediği takdirde sorunlar devam etmektedir.

  Burun içerisinde bulunan dokuların büyümesi ile oluşan iyi huylu kistler nazal polip olarak adlandırılır. Gribal enfeksiyonun veya alerjik semptomların sebep olduğu iltihaplanma burundaki mukoza yapısında zarara yol açar ve mukozanın ödem oluşturmasına sebep olur. Burunda oluşan bu tahrişin uzun süreli olması durumunda ise nazal polipler oluşabilir. Nazal polipler özellikle uzun süreli sağlık sorunları sebebiyle ortaya çıkar. Bu sağlık sorunları; saman nezlesi, kronik sinüzit, astım, churg-strauss gibi rahatsızlıklardır.

  Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

  Burun tıkanıklığın tekrarlanması ve devamlı olması hastanın hayat kalitesine zarar verir ve kaliteli uyku düzenini engeller. Ayrıca burun tıkanıklığı sebebiyle ağızdan solunum yapmak, ağız kuruluğu, boğaz ağrısı ve enfeksiyonu, fiziksel aktiviteler ve spor yapmada zorluğa sebep olmaktadır. Hayat kalitesinin artırılması ve sağlık sorunlarının giderilmesi için burun tıkanıklığı tedavisi önem taşır.

  Burun tıkanıklığına sebep olan lezyonun veya rahatsızlığın tanısı endoskopi yöntemi ile konulabilir. Bazı durumlarda detaylı tanı için tomografi de gerekli görülebilir. Burun tıkanıklığı medikal ve cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Tedavi yolu burun tıkanıklığına sebep olan soruna göre belirlenir. Medikal tedavi uygulanan rahatsızlıklar; alerjik rinit, nezle ve konka şişmesi olarak sıralanabilir. Medikal tedavinin cevap vermediği burun eğriliği gibi durumlarda cerrahi operasyona başvurulur.

  Cerrahi yöntem ise burnun yan duvar etlerinde oluşan şişmelerin ve burnu ortadan ayıran kıkırdak ve kemik yapısındaki eğriliğin tedavisinde kullanılır. Eğrilik nefes almada zorluk, horlama, baş ağrısı ve hırıltılı soluma gibi durumlara sebep oluyorsa cerrahi yöntemle tedavi edilmesi gerekebilir. Lazer veya radyofrekans dalgaları ile de burun tıkanıklığı cerrahi olarak tedavi edilebilmektedir. Bu yöntem sonrası aşırı kanama olmaması, tampon kullanımının genellikle gerekli görülmemesi ve hastanın aynı gün taburcu edilmesi radyofrekans ve lazer operasyonlarını avantajlı kılar.

  İstanbul Burun Tıkanıklığı Tedavisi

  Burun tıkanıklığı solunum fonksiyonunun sorunsuz işlemesini engelleyen bir sağlık problemidir. Nefes almada zorluk, kalitesiz uyku, fiziksel aktivitelerde zorlanma ve baş ağrısı gibi sorunlara yol açabilen burun tıkanıklığı farklı sebeplerden oluşabilir. Burunda eğrilik, burun etlerinde şişme, kronik sinüzit gibi hastalıklara neden olduğunda tedavi edilmesi gerekebilir. Burun tıkanıklığı sebep olan yapısal bozukluk veya enfeksiyonlar medikal ve cerrahi yöntemle tedavi edilir. Kemik eğriliği gibi medikal tedaviye cevap vermeyen anatomik sorunlarda cerrahi işlem uygulanır. İstanbul burun tıkanıklığı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliğinimizle görüşebilirsiniz.