Dış Kulak İltihabı Tedavisi İstanbul – Dr. Can Kalkavan

  Dış Kulak İltihabı Tedavisi İstanbul

  Dış kulak iltihabı; kulak kepçesi ile kulak zarı arasındaki bölümde oluşan enfeksiyon durumudur. Otitis externa olarak adlandırılan bu durum; kulakta kaşıntı, ağrı ve akıntı gibi şikâyetlere yol açar. Sık sık duş alan kişilerde, nemli hava koşullarının hâkim olduğu bölgelerde ve yüzücülerde görülme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle yüzücü kulağı rahatsızlığı olarak da bilinir. Yaz aylarında denize ve havuza gitme sıklığı ile beraber havaların da ısınması nedeniyle dış kulak iltihabı vakalarında da artış olur. Özellikle steril olmayan alanlarda yüzmek hastalık riskini artırır. Bakteri ve virüslerin yanı sıra nemli ortamlarda gelişen mantarlar da dış kulak iltihabına neden olabilir. Yazımızın devamında dış kulak iltihabı İstanbul ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul dış kulak iltihabı tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan’dan randevu alabilirsiniz.

  Dış Kulak Neresidir?

  Dış kulak; kulak kepçesi ile kulak zarı arasında kalan kanala verilen isimdir. Kulak kanalı olarak da bilinir. Ortalama olarak 2,5 santim uzunluğuna ve 0,7 santim çapa sahiptir. Duyma işlevi üzerinde de etkili olan bu kanal sesin güçlendirilerek kulak zarına iletilmesini sağlar. Bu sayede ses titreşimlerinin orta kulağa taşınması mümkün olur.

  Dış Kulak İltihabı Nedir?

  Dış kulak iltihabı, kulak kanalında meydana gelen enfeksiyondur. Genellikle bakteriler nedeniyle ortaya çıkmakla beraber virüs ve mantar gibi mikroorganizmalar ile enfekte olunması ile de gelişebilir. Tıbbi literatürde otitis externa olarak adlandırılır.

  Genellikle steril olmayan sulardan geçen psödomanas aeruginosa bakterilerinin dış kulak kanalını enfekte etmesi sonucunda dış kulak iltihabı ortaya çıkar. Kulağın nemli kalması enfeksiyon riskini artırır. Bu nedenle yüzücülerde oldukça sık rastlanan bir rahatsızlıktır ve halk arasında yüzücü kulağı olarak da bilinir.

  Dış Kulak İltihabı Neden Olur?

  Dış kulak iltihabının temel nedeni mikroorganizmalar ile enfekte olunmasıdır. Mantar, virüs ve bakteriler kulak kanalında iltihap gelişmesine neden olur. Ancak hastalığın ortaya çıkmasına en sık neden olan mikroorganizma türü bakterilerdir.

  Bakteri ve mantarlar, sıcak ve nemli ortamlarda daha kolay ürer. Kulak kanalı bu açıdan mikroorganizmaların üremesine uygun bir ortam sağlar. Özellikle kulak kanalının nemli kalması enfeksiyon riskini artıran bir faktör olarak karşımıza çıkar.

  Yaz aylarında hava sıcaklığına bağlı olarak vücuttaki terleme ve ısı da artar. Aynı zamanda bu dönemde sık sık havuza ve denize girilmesi de kulak kanalının nemli kalmasına neden olur. Bu nedenle dış kulak iltihabı yaz aylarında daha sık karşımıza çıkan bir hastalıktır.

  • Psödomanas aeruginosa bakterisi
  • Aspergillus niger mantarı
  • Alerjik ve dermatolojik nedenler
  • Sık duş almak
  • Nemli ve rutubetli alanlarda bulunmak
  • Kulak çubuklarının yanlış kullanılması sonucu koruyucu tabakanın zarar görmesi
  • Kulağı çok sık kaşımak ya da kulağa yabancı cisim sokmak
  • Kirli sularla temas etmek dış kulak iltihabına yol açabilen diğer etkenlerdir.

  Dış Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

  Dış kulak iltihabı hastalarda farklı düzeyde görülen bazı şikâyetlere yol açar. Bu şikâyetlerden başlıcaları:

  • Kulak kepçesinde ağrı
  • Kulak kanalında kaşıntı
  • Kulağın iç kısımlarında kızarıklık
  • Berrak renkte ve kokusuz kulak akıntısı
  • Orta kulak ağrısı
  • Kulak derisinin pul pul bir görüntüye sahip olması ve dökülmesi
  • Kulak içinde tıkanıklık hissi
  • İşitme güçlüğü olarak sıralanabilir.

  Şiddetli iltihap görülen hastalarda kulaktaki ağrı; yüz, boyun ve başın yan tarafına doğru yayılabilir. Kulak kanalı tamamen tıkanır ise işitme güçlüğü daha yoğun hale gelebilir. Boyundaki lenflerde de şişlik oluşabilir. İleri dereceli vakalarda kulaktan gelen akıntı sarı-yeşil bir renkte olabilir ve akıntıya kötü koku da eşlik eder. Bu gibi vakalarda hastalarda yüksek ateş oluşması da mümkündür.

  Dış Kulak İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Dış kulak iltihabı teşhis ve tedavisi için deneyimli bir kulak burun boğaz hastalıkları hekimine başvurmak gerekir. Hekiminizin yapacağı muayene sonucunda teşhis konulması mümkündür. Dış kulak iltihabının, orta kulak iltihabı ile karıştırılmaması ve tedavisinin de bu yönde planlanması oldukça önemlidir. Bu nedenle bazı durumlarda iki hastalığın ayırt edilebilmesi için belirli tetkiklere başvurmak gerekebilir.

  Dış kulak iltihabı tanısı konulan hastalarda kulağın hekim tarafından temizlenmesi gerekir. Kulak kanalı vakumlu bir cihaz yardımı ile ya da pamuklu çubukla temizlenir. Akıntı ve iltihap temizlendikten sonra hastalara ilaç reçete edilebilir. Genellikle kulak damlası kullanımı ile tedavi gerçekleştirilir. Aynı zamanda kulaktaki ağrının hafifletilebilmesi için ağrı kesici ilaçlar da reçete edilir.

  Dış kulak iltihabı tedavisi gören hastaların kulak bölgesini su ve nemden uzak tutmaları oldukça önemlidir. Bu nedenle banyo yaparken kulakların pamukla tıkanması tavsiye edilir. Havuza ve denize girilmemesi; hamam, sauna gibi nemli ortamlardan uzak durulması gerekir. Kulağın kaşınması, ovulması ya da içerisine yabancı cisim sokulması enfeksiyonun şiddetlenmesine sebep olabilir. Bu nedenle kulak kanalına temas etmekten kaçınılmasına dikkat edilmelidir.

  Dış Kulak İltihabı Damlası Nasıl Kullanılır?

  Dış kulak iltihabı tedavisi için hekiminiz tarafından reçete edilen ilaçlar dışında herhangi bir ilaç kullanmamanız gerekir. Reçete edilen ilaçları da hekiminizin önerdiği dozda ve şekilde uygulamanız oldukça önemlidir.

  İstanbul Dış Kulak İltihabı Tedavisi Fiyatları

  Dış Kulak iltihabı tedavisi, hastada görülen semptomlara göre planlanır. Tanı koyma aşamasında hastalığın orta kulak iltihabı ile karıştırılmaması oldukça önemlidir. Bu nedenle belirli test ve tetkikler uygulanabilir. Bu durum ücretler üzerinde etkili olabilir. Aynı zamanda başvurulan hastane ve klinik özelinde de fiyatlar değişebilir. İstanbul dış kulak iltihabı tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan’dan randevu alabilirsiniz.