Geniz Eti Ameliyatı İstanbul- Dr. Can Kalkavan

  Geniz Eti Ameliyatı İstanbul

  Geniz eti ameliyatı İstanbul; aşırı büyüyen ve nefes alma sorunlarına yol açan geniz etinin çıkarılması için yapılan cerrahi işlemlerdir. Geniz eti, her insanda bulunur. Ancak aşırı büyük boyutlarda olduğunda günlük yaşamı olumsuz etkileyen yan etkilere yol açabilir. Bu durumda geniz etinin cerrahi ile çıkarılması en iyi tedavi yöntemidir. Geniz eti ameliyatı genellikle çocuklara yapılır. Bu dönemde geçirilen hastalıklar ya da yapısal faktörler geniz etinin aşırı büyümesine neden olabilir. Geniz eti ameliyatları genellikle komplike ve zor cerrahi uygulamalar değildir. Alanında uzman ve deneyimli bir doktor tarafından uygulandığında, çocuk yaşta yapılmasına rağmen, oldukça güvenlidir. İstanbul geniz eti ameliyatı hakkında tüm sorularınız için Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Geniz Eti Nedir?

  Adenoid olarak da bilinen geniz eti, burun ve boğaz arasında bulunan bir savunma dokusudur. Şekil olarak tıpkı bir üzüm salkımına benzer. Temel görevi ise bölgeye ulaşan bakteri ve virüsleri yakalamaktır. Aynı zamanda vücudun mikroplara karşı dirençli olmasını sağlayan antikorların üretilmesinde görevlidir.

  Geniz Eti Neden Tedavi Edilmelidir?

  Halk arasında yaygın olarak “geniz eti tedavisi” olarak bilinen durum, aslında geniz etinin aşırı büyümesi ya da iltihaplanmasıdır. Sanılanın aksine, geniz eti herkeste bulunur. Ancak fizyolojik ya da çevresel nedenlerle kontrolsüzce büyüyebilir. Ya da iltihaplanabilir. Bu noktada vücudun yapısında bulunan bu doku, tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık durumuna gelebilir.

  Geniz Etinin Büyüdüğü Nasıl Anlaşılır?

  Geniz eti büyümesi her çocukta farklı belirtilerle kendini gösterebilir. En yaygın geniz eti belirtileri ise:

  • Burundan nefes alamama, nefes alma problemleri
  • Ağızdan nefes alma ve ağız açık uyuma
  • Ses değişmesi, genizden konuşma
  • Nefes alırken çıkan sesler
  • Horlama
  • Uyku apnesi (Uyku esnasında saniyelik nefes kesilmeleri)
  • İştahsızlık
  • Diş ve çene yapısında bozukluklar olarak sıralanabilir.

  Geniz eti olan çocuklarda bu belirtilerin hepsi bir arada görülebilir. Ya da bazı belirtiler daha baskın olabilir.

  Geniz Eti Büyümesi Neden Olur? Kimlerde Görülür?

  Rahatsızlık genel olarak çocukluk döneminde görülür. Bunun başlıca nedeni bu dönemde geçirilen enfeksiyonlardır. Ayrıca yapısal olarak da adenoide yatkın olmak mümkündür. Adenodilerin neden olduğu nefes alma ve uyku sorunları genellikle erken yaşlarda fark edilir ve uygun yöntemlerle tedavi edilerek, çocuğun yaşam kalitesi yükseltilebilir.

  Geniz Eti Nasıl Tedavi Edilir?

  Tüm geniz eti büyümesi olgularında cerrahi gerekmez. Öncelik ameliyatsız tedavi yöntemleridir. Ameliyatsız geniz eti tedavisinde antibiyotikler sıklıkla kullanılır. Bu süreçte çocuğun durumu sık sık kontrol edilir. Geniz etine bağlı şikâyetlerin derecesi takip edilir. Eğer bu yaklaşımla sonuç alınamazsa ameliyat ile tedavi tercih edilebilir.

  Geniz Eti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

  Geniz eti ameliyatı, çocuklarda en sık uygulanan cerrahi işlemlerden biridir. Eğer;

  • Geniz etine bağlı şikâyetler nedeniyle yılda 5 ve üzerinde antibiyotik tedavisi uygulanıyorsa
  • Adenoid antibiyotik tedavisine direnç gösteriyorsa
  • Geniz etine bağlı orta kulak iltihabı da görülüyorsa
  • Adenoid ile birlikte kronik sinüziti olan çocuklarda
  • Adenoid uyku apnesine neden oluyorsa cerrahi tedavi tercih edilebilir.

  Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Geniz eti ameliyatları, çocuklar için büyük tehlikesi olan bir işlem değildir. Bununla birlikte her ameliyatta olduğu gibi anesteziye bağlı riskler söz konusu olabilir. Bu nedenle öncelikle çocuğun sağlık durumu kapsamlı olarak değerlendirilir. Eğer cerrahiye engel olan herhangi bir rahatsızlık söz konusu değilse bu durumda adenoid güvenle alınabilir.

  Geniz eti ameliyatlarında genellikle genel anestezi tercih edilir. Bu nedenle çocuğunuz herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Uygun tekniklerle adenoid bölgeden çıkarılır ve işlem sonlandırılır.

  Geniz Eti Alındıktan Sonra Ne Olur?

  Geniz eti, bakteri ve mikropları engellemekle görevli bir dokudur. Ancak alındığında da vücuttaki diğer dokular, sağlıklı bir şekilde geniz etinin işlevini yerine getirebilir. Bu nedenle dokunun alınması sağlık açısından herhangi bir risk teşkil etmez. Semptomlar ise cerrahiden sonra, kısa sürede azalmaya başlar.

  Geniz Eti Ameliyatları Ne Kadar Sürer?

  Geniz eti ameliyatı, genellikle 15 – 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Sonrasında ise çocuk uyandırılır ve anestezinin etkisini üzerinden atması için istirahate alınır. Geniz eti ameliyatından sonra;

  • Yumuşak gıdalar tüketilebilir. İlk gün yemek yememe gibi bir kısıtlama yoktur. Su, süt, meyve suyu, muhallebi, puding, yoğurt, dondurma ve patates püresi bu süreçte verilebilecek ideal gıdalardır.
  • Ameliyatın ertesi günü pilav, makarna ve yumuşak sebze yemekleri tüketilebilir.
  • Üçüncü günden sonra ise normal beslenme düzenine geçilebilir.
  • Ameliyattan sonraki gün ılık su ile dış alınabilir.
  • Okula başlamak için ise 3 – 7 gün istirahat yeterlidir.
  • Eğer çocuğunuz spor ile ilgileniyorsa yaklaşık 1 hafta antrenmanlardan uzak tutulmalıdır.

  İstanbul Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları

  Kulak-burun-boğaz alanında en sık uygulanan cerrahi tedavilerin başında bu işlem gelmektedir. Geniz eti, aşırı büyüdüğünde nefes almayı ciddi ölçüde engelleyebilir. Aynı zamanda orta kulak iltihabına da zemin hazırlar. Bu nedenle hafife alınmamalı ve düzenli olarak kontrol edilmelidir. Eğer cerrahi kararı verildiyse, birkaç günlük ameliyat ve iyileşme sürecinden sonra, çocuklar günlük yaşamlarına dönebilir. İstanbul geniz eti ameliyatı ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için klinğimizi arayabilir ve Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan’dan randevu alabilirsiniz.