Horlama Tedavisi İstanbul – Dr. Can Kalkavan

  Horlama Tedavisi İstanbul

  Horlama tedavisi İstanbul, uyku esnasında hava yolunun tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkan problemin giderilmesi, kişinin sessiz ve sağlıklı bir uyku düzenine sahip olabilmesi için yapılır. Horlama, tüm dünyada oldukça yaygın görülen bir problemdir. Erkeklerde ise kadınlara oranla daha sık görülür. Horlama şikâyeti olan hastalarda dil kökü, damak ve küçük dilin boğaz ile birleştiği alan daralır. Buna bağlı olarak solunum esnasında şiddetli bir ses çıkar. Bu durum hem kişinin kendisini hem de birlikte yaşadığı kişileri rahatsız edebilir.


  Horlama; aşırı alkol tüketimi, sigara, yorgunluk, kilo gibi etkenlerle olabileceği gibi uyku apnesi gibi daha ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Bu nedenle düzenli olarak tekrar eden, şiddetli horlama sorunu olan kişilerde mutlaka horlamanın nedenleri detaylı olarak araştırılmalı ve uygun tedavi yöntemi ile uyku kalitesi yükseltilmelidir. İstanbul horlama tedavisi hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilir; Op. Dr. Can Şİnasi Kalkavan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Horlama Nedir?

  Horlama, nefes alışverişi esnasında, üst solunum yollarından geçen havanın boğaz bölgesindeki dokuyu titretmesi sonucu ortaya çıkar. Yetişkinlerin yaklaşık %45’inde görülen bir problemdir. %25’lik bir oran ise dönem dönem, çeşitli faktörlerle horlama sorunu yaşayabilir. Horlamanın çocukluk döneminde görülmesi de mümkündür. Bu noktada çoğu zaman vücuttaki bir enfeksiyonun etkisi ya da uyku apnesi şüphesi ortaya çıkar. Horlama riski; yaş, kilo, uyku pozisyonu gibi değişkenlere paralel olarak artabilir.

  Horlama Kimlerde Görülür? Kimler Horlar?

  Horlama, erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni çoğu zaman fizyolojiktir. Erkeklerde boyun çevresinin daha geniş olması, bölgedeki yumuşak dokuların daha kolay etkilenmesine neden olur. Bununla birlikte horlama şikâyeti, menopoz döneminden sonra da ortaya çıkabilir.

  Horlama Neden Olur?

  Horlama pek çok nedenle görülebilir. Özellikle yorgun bir günün ardından, sırt üstü yatış pozisyonunda bu seslerin çıkması oldukça normaldir. Benzer şekilde kişinin yatış pozisyonu, kullandığı ilaçlar, vücutta enfeksiyon olup olmadığı, alkol ve sigara tüketimi gibi değişkenler de horlamaya neden olabilir. En yaygın nedenleri ise:

  • Burun, boğaz ve çene şekli ile ilgili problemler
  • Uvula (Küçük dil şişmesi)
  • Bademcik ve geniz eti büyümesi
  • Soğuk algınlığı ve alerjiler
  • Aşırı kilo
  • Uyku ilaçları
  • Bazı antihistaminikler
  • Gebelik
  • Uyuma şekli ya da uykusuzluk
  • Yüksek tansiyon
  • Kalp hastalıkları
  • Uyku apnesi

  Horlama Bir Hastalık Mıdır? Tedavi Edilmesi Gerekir Mi?

  Horlama, özellikle ileri yaşlardaki erkeklerde sık görülen bir durumdur. Ancak bir hastalık olarak değerlendirmek her zaman doğru değildir. Uyku apnesi gibi tıbbî nedenlerden kaynaklanmayan horlama, özel bir tedavi gerektirmez. Ancak hastanın yaşam ve uyku düzeninde yapacağı ufak değişiklikler ile kolayca giderilebilir.

  Uyku apnesine bağlı horlama problemi ise tedavi edilmesi gereken bir durum olarak kabul edilir. Uyku apnesi, horlamaya neden olmakla birlikte, uyku esnasında solunumun durmasına yol açan, ciddi bir rahatsızlıktır. Bu nedenle zamanında ve uygun yöntemlerle tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

  Uyku Apnesi Horlamaya Neden Olur Mu?

  Uyku apnesi, uyku esnasında solunumun durması olarak tanımlanabilir. Hastalığın en karakteristik belirtilerinden biri ise horlamadır. Özellikle “tıkayıcı uyku apnesi” rahatsızlığı olanlarda sık görülür. Uyku apnesi olan hastalarda, solunum gece boyunca bir ya da birden fazla durur. Buna bağlı olarak da horlama, gündüz yorgunluğu, sinirlilik gibi şikâyetler ortaya çıkar. Uyku apnesi olan hastalarda horlama ile birlikte aşağıdaki semptomlar da görülebilir:

  • Ağız kuruluğu
  • Sabahları hissedilen baş ağrısı
  • Zor uyanma
  • Gece nefes alamama hissi
  • Uykuda terleme ve gün içerisinde dayanılmaz uyku hissi

  Horlama Nasıl Tedavi Edilir?

  Horlama günlük yaşam alışkanlıklarında yapılacak, basit değişikliklerle önlenebilir. Ancak bu durumun nedeni uyku apnesi, geniz eti ya da bademcik büyümesi ise bu durumda tıbbî tedavilerden yardım almak gerekebilir:

  • Uyku apnesi olan hastalarda Continuous Positive Air Pressure yani CPAP adı verilen cihaz sayesinde hava yolunun kontrolsüzce daralması engellenebilir. Cihaz gece uyumadan önce çalıştırılır. Ancak sanılanın aksine çok rahatsız edici değildir. Hastalar cihazda bulunan maskeyi kendi ölçülerine göre ayarlayarak, diledikleri gibi uyuyabilir ve solunum durması şikâyetini büyük ölçüde engelleyebilirler.
  • Ağız içi apareyler de rahatsızlığın tedavisinde sıkça tercih edilmektedir. Bu ürünler, dilin geri kaçmasını engelleyip, alt çeneyi öne çekerek nefes almayı kolaylaştırır. Özellikle basit horlama şikâyeti olan hastaların büyük bir kısmında oldukça etkilidir.
  • Horlama şikâyeti ciddi ölçüde yaşam kalitesini düşüren hastalarda ise cerrahi tedavi tercih edilebilir. Bu noktada rahatsızlığın doğru tanımlanması da oldukça önemlidir. Horlama bazı durumlarda bademcik ya da geniz eti büyümesinden de kaynaklanabilir. Bu durumda cerrahi ile büyüyen dokuların çıkarılması tercih edilebilir.
  • Bununla birlikte yaşam tarzında yapılacak bazı değişiklikler de horlama şikâyetinin azalmasında etkilidir. Özellikle başı yüksek tutarak yatmak, aşırı alkol ve sigara tüketimini kısıtlamak bu noktada tercih edilebilecek oldukça faydalı yöntemlerden bazılarıdır.

  İstanbul Horlama Tedavisi

  Horlama tedavisinde öncelik, şikâyete neden olan faktörleri belirlemek ve bu doğrultuda kişinin ihtiyaçlarına uygun yöntemleri belirlemektir. Uyku apnesi ile aşırı alkol tüketiminden kaynaklanan horlamanın çözümü, elbette birbirinden farklı olacaktır. Bu noktada bir kulak-burun-boğaz uzmanına danışmak ve süreç hakkında detaylı bilgi almak en doğrusu olacaktır. İstanbul horlama tedavisi hakkında tüm sorularınız için Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan ile iletişime geçebilirsiniz.