İstanbul Baş Dönmesi Tedavisi – Dr. Can Şinasi Kalkavan

  İstanbul Baş Dönmesi Tedavisi 

  Baş dönmesi tedavisi İstanbul, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilecek baş dönmesi şikâyetinin giderilmesi ve kişinin günlük yaşamının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için yapılır. Baş dönmesi yani “vertigo” tek başına bir hastalık değil; bir semptomdur. Altında yatan nedenler ise genellikle iç ve orta kulak hastalıklarıdır. Bununla birlikte nörolojik problemler de baş dönmesine neden olabilir. Baş dönmesi sık sık yaşandığında, kişinin günlük yaşam kalitesini düşürebilir. Dolayısıyla altında yatan nedenlerin zamanında araştırılması ve doğru teşhisin konulması oldukça önemlidir. KBB (Kulak-Burun-Boğaz) alanında uzman doktorlar tarafından baş dönmesi değerlendirilebilir ve altında yatan nedenler araştırılabilir. Yazımızın devamında baş dönmesi ve nedenleri hakkında tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. İstanbul baş dönmesi tedavisi hakkında daha fazla bilgi için ise Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Baş Dönmesi (Vertigo) Neden Olur?

  Tıp dilindeki adıyla vertigo, kişinin kendi etrafında hızlı bir şekilde döndüğünde hissettiğine benzer histir. Sıklıkla sersemleme, denge kaybı gibi durumlarla karıştırılır. Ancak baş dönmesi yaşayan kişilerde çevredekiler bir çember gibi kişinin etrafında döner. Baş dönmesi, pek çok nedenle ortaya çıkabilir. Günlük yaşamda, hızlıca bir yerden kalktığımızda ya da ani hareketler yaptığımızda başımızın döndüğünü hissedebiliriz. Benzer şekilde kendi etrafımızda döndüğümüzde, eğlence amaçlı aletlere bindiğimizde de baş dönmesi hissedilebilir. Ancak bu semptomun sık sık yaşanması, farklı rahatsızlıkların da habercisi olabilir.

  Vertigonun en yaygın nedeni merkezi sinir sistemi ve iç kulak hastalıklarıdır. Bunun dışında:

  • Meniere hastalığı
  • Vestibüler nörinit ve denge sinirlerinin iltihaplanması
  • Vestibülopati (İç kulak denge sisteminde işlev bozukluğu)
  • Labirentit
  • Migren (İç kulak migreni)
  • Psikolojik nedenler
  • Barotravma
  • Akustik travma (Yüksek sese bağlı iç kulakta oluşan hasar)
  • Akustik nörinom
  • Beyne giden kan damarlarında daralma olması
  • Multipl skleroz
  • Beyin tümörleri
  • Boyun, omurga ve kas yapısı hastalıkları baş dönmesine neden olabilir.

  Baş dönmesine neden olan, en yaygın hastalıklar:

  Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo

  Yatağa yatıp-kalkarken ya da kişi ayakkabısını giymek için eğildiğinde ortaya çıkan baş dönmesidir. Çoğu hastada dönme kısa sürer. Nadiren de olsa 1 dakikanın üzerine çıkabilir. Yaygın olarak “denge kristallerinin dağılması” olarak da bilinir. En temel nedeni iç kulakta bulunan kalsiyum-karbonat kristallerinin yarım daire içerisine kaçmasıdır. Tedavisi için bu kristallerin bulunduğu alanın tespit edilmesi ve sağlıklı bölgeye ulaştırılması gerekir. Eğer yeri doğru tespit edilirse basit bir manevra ile bu işlem yapılabilir. Böylece herhangi bir ilaç kullanmadan, tamamen başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür.

  Meniere Hastalığı

  Hastalığı tanımlayan bilim insanının ismini alan bu hastalık, baş dönmesinin başlıca nedenlerindendir. İç kulak sıvılarının dalgalanması sonucu oluşur ve kişinin hareket anında baş dönmesi hissetmesine neden olur. Aynı zamanda kulakta dolgunluk ve çınlama da hissedilebilir. Atakları benign paroksimal pozisyonel vertigoya göre daha uzundur. Bazı hastalarda dakikalarca sürebilir ya da yarım gün süre ile devam edebilir. Tam olarak nedeni bilinmese de ortaya çıkmasında genetik faktörlerin de rol oynadığı düşünülmektedir. Tedavisinde başlıca yaklaşım, hastanın yaşam ve beslenme biçimini değiştirmesidir. Eğer bu önlemlere rağmen hastalık geçmezse bu durumda ilaç tedavisine başlanabilir.

  Vestibüler Nörinit

  İç kulak ve beyin arasındaki bağlantıyı sağlayan denge sinirinin iltihaplanması olarak özetlenebilir. Vestibüler nöriniti olan hastalar, çok şiddetli baş dönmesi hissedebilirler. Bu şikâyetler genellikle 1 hafta içinde geçer. Ancak rahatsızlığa bağlı denge kaybı uzun sürebilir. Uzun süren ve yoğun baş dönmesi ataklarında hastanın hastanede kontrol altında tutulması ve tedavi edilmesi tercih edilebilir.

  Baş Dönmesi Tedavi Edilebilir Mi?

  Sanılanın aksine vertigo tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni baş dönmesinin bir semptom olmasıdır. Yani altta yatan farklı rahatsızlıkların etkisiyle ortaya çıkar. Bu nedenle eğer doğru teşhis yapılırsa, kişinin ihtiyaçlarına uygun tedavi ile baş dönmesini tamamen ortadan kaldırmak mümkündür.

  Baş Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

  Baş dönmesi tedavisinde önemli olan altta yatan nedenlerin net bir şekilde ortaya konmuş olmasıdır. Baş dönmesi iç kulaktaki rahatsızlıklar, beyin ve sinir sistemi rahatsızlıkları ya da psikolojik faktörler gibi birçok nedenle ortaya çıkabilir. Bu nedenle tanı sürecinde hastanın multi-disipliner bir yaklaşımla değerlendirilmesi ve hasta öyküsünün dikkatlice dinlenmesi oldukça önemlidir. İstanbul baş dönmesi tedavisi:

  • Kulakta iyileşmeyen iltihap şikâyeti varsa cerrahi ile yapılabilir.
  • Meniere hastalarında diyet ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları sayesinde büyük oranda azaltılabilir.
  • Benign paroksismal pozisyonel vertigo uygun manevra ile tedavi edilebilir.

  Eğer baş dönmesi beyindeki tümörlerden ya da migrenden kaynaklanıyorsa bu alanda uzman bir doktorun değerlendirmelerine göre ideal tedavi yöntemi belirlenebilir.

  Baş Dönmesi İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

  Herkes zaman zaman baş dönmesi yaşayabilir. Ancak vertigo ile birlikte aşağıdaki semptomların da görülmesi durumunda zaman kaybetmeden bir KBB doktoruna başvurulmalıdır:

  • Yatarken, yatakta sağa-sola dönerken, ya da başı geriye atınca olan kısa süreli şiddetli baş dönmesinde
  • Ataklar halinde gelen, kulak uğultusu çınlama ve kulakta dolgunluk hissi ile birlikte olan baş dönmesi
  • Günlerce geçmeyen şiddetli, bulantı ve kusmanın eşlik ettiği baş dönmesi
  • Baş dönmesi ile aynı anda başlayan işitme kaybı olması.

  İstanbul baş dönmesi ve tedavisi hakkındaki tüm sorularınız için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.