Konka Büyümesi Tedavisi İstanbul – Op.Dr. Can Kalkavan

  Konka Hipertrofisi Tedavisi İstanbul

  Konka hipertrofisi, burun eti adı da verilen “konka” dokularının aşırı büyümesi olarak tanımlanabilir. Konkalar, dışarıdan alınan havanın ısıtılıp nemlendirilmesinde önemli role sahiptirler. Bu nedenle solunumun önemli bir parçasıdırlar. Sıklıkla geniz eti ile karıştırılan konkalar; burnun üst, orta ve alt kısmında bulunur. Konkaların büyümesi ise genellikle alerjik reaksiyonlara bağlı gerçekleşir ya da septum eğriliği nedeniyle ortaya çıkabilir. Kaynağı ne olursa olsun konkalar büyüdüğünde nefes almak ciddi şekilde zorlaşır ve kişi kendini sürekli olarak yorgun, huzursuz hissedebilir. Günümüzde konka hipertrofisinin giderilmesi için sıklıkla radyofrekans gibi modern yöntemlerden yararlanılmaktadır. İstanbul konka hipertrofisi hakkında tüm sorularınız için kliniğimizi arayabilir ve Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Konka (Burun Eti) Nedir?

  Konkalar, burnun sağ ve sol kısmında bulunan ve her iki kısımda da üçer adet olan organdır. Konumuna göre alt, orta ve üst konka olmak üzere isimlendirilirler. Yaygın olarak “burun eti” olarak da bilinen konkalar, yumuşak doku ve kemik olmak üzere iki bölümden oluşur. Konka büyümesi şikâyeti ise genellikle hem yumuşak hem de kemik dokunun büyümesi sonucu ortaya çıkar.

  Konka Hipertrofisi (Burun Eti Büyümesi) Nedir?

  Konka rahatsızlıkları arasında en sık karşılaştığımız, konka hipertrofisidir. Hipertrofi yani büyüme, konkayı oluşturan yumuşak dokularda ve kemik dokularında olabilir. Bu noktada, hangi kısımda büyüme olduğunu net bir şekilde saptamak, tedavinin başarısı için de oldukça önemlidir.

  Konka hipertrofisi genellikle alt kısımda görülür. Üst konkanın büyümesi oldukça nadir görülen bir durumdur. Yine üst kısımda olduğu gibi nadir de olsa, orta kısımdaki dokuda da büyüme olabilmektedir.

  Konka Hipertrofisi Neden Olur?

  Konka hipertrofisi, farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Başlıca nedeni ise alerjik reaksiyonlardır. Alerjik kişilerin burnundaki enflamasyon, ödem, kanlanma ve hücre artışı, bölgedeki dokuların büyümesine neden olabilir.

  Konka büyümesinin bir diğer nedeni de septum deviasyonudur. Burnun orta bölmesinde eğrilik olması olarak tanımlayabileceğimiz bu durumda, burnun eğri olan kısmının tersinde kalan burun boşluğu daha büyüktür. Bu nedenle bölgedeki dokular sağlıklı bir şekilde solunum yapabilmek için büyüyebilir. Buna tıp dilinde “kompansatuar hipertrofi” de denmektedir.

  Orta konkada görülen büyümenin nedeni ise çoğunlukla “konka bülloza” dediğimiz durumdur. Konkanın kemik yapısı içerisinde hava bulunur. Bu rahatsızlık kişiyi rahatsız etmeyecek derecede, hafif olabilir. Bazı hastalarda ise burun pasajını daraltacak kadar büyük olabilir.

  Konka Hipertrofisinin Riskleri ve Zararları Nelerdir?

  Konka büyümesi olan hastalarda temel şikâyet burun tıkanıklığıdır. Özellikle alt konka büyümesinde en sık görülen semptomdur. Orta konka büyümesi ise genellikle burun tıkanıklığına neden olmaz. Ancak sinüslerin açıldığı delikleri daralttığı için tekrarlayan sinüzit şikâyetine yol açabilirler. Sinüzit ataklarını artırdıkları için çoğu zaman sinüs tomografisinde teşhis edilir.

  Konka Büyümesi Nasıl Teşhis Edilir?

  Rahatsızlığı tespit etmek için genellikle fizik muayene yeterli olur. Bazı hastalarda konka büyümesi burun içinde, arka kısımda olabilir. Bu durumda endoskopik muayene ile büyümenin tam olarak hangi bölgede olduğu tespit edilebilir.

  Konka Hipertrofisi Nasıl Tedavi Edilir?

  Rahatsızlığın tedavisinde, büyümenin olduğu bölgeye ve durumuna göre farklı yöntemler tercih edilebilir. Bunlardan biri ilaçla tedavidir. İlaçla tedavide:

  • Dekonjestan ilaçlar burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı olabilir. Ancak bunların sürekli olarak kullanılması yüksek tansiyon, kalp ve böbrek rahatsızlığı olanlarda riskli olabilir.
  • Hipertonik tuzlu serumlar ile burun içi yıkanarak tıkanıklığın geçici de olsa giderilmesi sağlanabilir.
  • Alerji nedeniyle konka hipertrofisi görülenlerde antihistaminik kullanımı da oldukça faydalıdır.
  • Kortizonlu burun spreyleri de alerji hastalarında burnun açılması için kullanılabilir.

  Konka Hipertrofisi Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

  Konka hipertrofisi ameliyatlarında amaç büyüyen kısmı kesip çıkarmaktır. Ancak tedavi sürecinde yumuşak dokuyu döşeyen mukozanın zarar görmemesi oldukça önemlidir. Bu nedenle cerrahi yöntem günümüzde pek tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyofrekans gibi modern yöntemlerle, fazla doku çıkarılabilir.

  İstanbul Konka Hipertrofisi Tedavisi

  Konka hipertrofisi, hafif olduğunda ciddi yan etkilere neden olmaz. Ancak burun tıkanıklığına neden olacak seviyelerdeyse, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir. Sağlıklı nefes alışverişi olmadığı için sürekli yorgunluk hissedilebilir. Bu nedenle rahatsızlığın doğru değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi önemlidir. İstanbul konka hipertrofisi tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.