Kulağa Tüp Takılması İstanbul – Dr. Can Şinasi Kalkavan

  Kulağa Tüp Takılması İstanbul

  Kulağa tüp takılması, orta kulaktaki iltihabın ve sıvı birikiminin tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Orta kulak, yapısal olarak hava ile dolu bir bölgedir. Bu bölgeye hava akışı kesildiğinde ise bölgede ters basınç oluşur. Sonuç olarak geniz bölgesine akması gereken sıvı orta kulakta birikebilir ya da enfeksiyon ortaya çıkabilir. Her iki durum da sağlıklı işitme fonksiyonları için oldukça riskli kabul edilir. Bu noktada, orta kulağın hava alabilmesi için tüpler kullanılabilir. Oldukça küçük boyutlarda olan bu tüpler, cerrahi ile kulağa yerleştirilir. İşlem oldukça kısa sürer ve hastalarımız kısa süre sonra günlük yaşamlarına dönebilirler. Yazımızın devamında İstanbul kulağa tüp takılması hakkında tüm sorularınıza yanıt bulabilir; kliniğimizi arayarak Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan’dan randevu alabilirsiniz.

  Kulak Tüpü Nedir?

  Tıp dilinde “ventilasyon tüpü” olarak da bilinen kulak tüpü; silindir şeklinde olan ve ortasında bir lümen (kanal) bulunan bir aparattır. Farklı materyallerden yapılabilirler. Genellikle metal, plastik ve altın malzemeden olanları kullanılır.

  Kulak Tüpü Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

  Kulak tüpünün başlıca kullanım alanı, orta kulağın hava almamasına bağlı oluşan enfeksiyon ve sıvı birikimini gidermektir. Bu nedenle orta kulakta yaşanan pek çok sorunun tedavisinde kullanılabilir:

  • Tekrarlayan orta kulak iltihaplarının tedavisi
  • İlaç kullanımına rağmen geçmeyen seröz otit
  • Kulak zarı çökmesi
  • Orta kulakta oluşan basınç travmaları
  • Östaki borusunun yeterince gelişmediği durumlar
  • Geniz eti tedavisi ile birlikte, geniz eti büyümesine bağlı oluşan orta kulak sorunlarının tedavisinde
  • Geniz boşluğu tümörleri ya da doku kayıpları nedeniyle hava alamayan orta kulağın rahatlatılmasında

  Kulak Tüpü Nasıl Etki Eder? Faydaları Nelerdir?

  Orta kulak; kulak zarının arka kısmında bulunan, oldukça hassas bir bölgedir. Özellikle çocuklarda, bölgenin yapısı ve mesafesi nedeniyle kulak iltihapları sık görülen bir durumdur. Eğer tekrarlayan seröz otit ya da orta kulak iltihapları tedavi edilmezse uzun vadede duyma kaybına kadar pek çok ciddi rahatsızlığa neden olabilir. Tüp sayesinde orta kulak bölgesinin sağlıklı yapısı ve işlevleri korunabilir. Kulak tüpü sayesinde:

  • Tekrarlayan orta kulak iltihabı engellenebilir.
  • Orta kulakta biriken sıvı nedeniyle yaşanan duyma kaybı ortadan kaldırılabilir.
  • Enfeksiyon nedeniyle yaşanan uyku ve davranış problemlerinde iyileşme sağlanabilir ve hastanın yaşam kalitesi yükseltilebilir.

  Kulak Tüpü Nasıl Takılır?

  Kulak tüpünün takılması cerrahi bir işlemdir. Her yaştan bireye uygulanabilir ve oldukça güvenli bir işlemdir. Genellikle ciddi komplikasyonlara neden olmaz. Bu nedenle çocuklara bile güvenle yapılabilir. Kulak tüpü takılırken:

  • Bölge anestezi ile uyuşturulur. Çocuklarda genellikle genel anestezi tercih edilir. Ameliyat esnasında kulak iltihabına neden olan, büyümüş geniz etinin alınması da mümkündür. Yetişkinlerde ise çoğunlukla lokal anestezi tercih edilir. Hangi anestezi yöntemi tercih edilirse edilsin hastalarımız herhangi bir rahatsızlık, ağrı ya da acı hissetmezler.
  • Anestezi yapıldıktan sonra ise kulak zarının alt kısmına, ince bir kesi yapılır. Bu kesi mikrocerrahi yöntemi ile yapılır. Mikrocerrahi deneyimli KBB doktorları tarafından uygulandığında oldukça güvenli bir işlemdir. Bu nedenle dikkatlice yapıldığı sürece işlem sırasında kulak zarına zarar verilmesi söz konusu değildir. Bu kesiden, yaklaşık 2 mm boyutlarında olan tüp yerleştirilir. Tüpün bir ucu orta kulakta diğeri ise dış kulakta olacak şekilde konum alması sağlanır.

  Kulağa Tüp Takılması Ne Kadar Sürer?

  Operasyon, oldukça kısa sürer. Eğer farklı bir cerrahi işlem yapılmayacaksa yaklaşık 15 – 20 dakika içerisinde tamamlanır. Geniz eti de alınan hastalarda bu süre daha uzun olabilmektedir.

  Kulağa Tüp Takıldıktan Sonra İyileşme Süresi Nedir?

  Lokal anestezi ile uygulama yapılan hastalarımızın büyük bir kısmı birkaç saat içerisinde taburcu olurlar. İşlemden sonra günlük yaşama dönüş süresi ise 24 aydır. İşlemden 7 – 14 gün sonra bir kontrol muayenesi yapılabilir. Bu muayenede tüpün doğru konumda olup olmadığı ve işlevini yerine getirip getirmediği kontrol edilir. Eğer operasyondan önce işitme kaybı söz konusu ise tüpten sonra işitmenin ne durumda olduğuna yönelik testler yapılabilir.

  İlk kontrolü takip eden 3 – 6. aylarda diğer muayeneler yapılabilir. Bu süreçte gerekli görülürse kulak damlaları da kullanılabilir. Tüp, kulak damlasının kullanılmasına engel değildir.

  Kulak Tüpü Ne Zaman Çıkarılır?

  Tüpler genellikle kendiliğinden düşer. Kulakta yaklaşık 6 – 9 ay kadar kalırlar. Eğer tüpün 1 yıldan uzun kullanılması gerekiyorsa çıkarma işlemi KBB uzmanları tarafından yapılır. Lokal anestezi uygulanarak, tüpler kolayca çıkarılabilir.

  Kulak Tüpü Çıkarıldıktan Sonra Kulakta Yara Kalır Mı?

  Kulak tüpleri çıkarıldıktan sonra bölgede iyileşme başlar. Bu nedenle yara görünümü oluşmaz ya da kulak sağlığını riske atabilecek tehlikeler oluşmaz. Kulak tüpleri çıkarıldıktan sonra semptomlar yeniden tekrarlayabilir. Bu noktada tüp uygulamasının yenilenmesi gerekir.

  İstanbul Kulağa Tüp Takılması Fiyatları

  Kulak tüpleri; günümüzde her yaştan bireyin kullanabileceği, orta kulak rahatsızlıklarının tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Tüp fiyatları ise kullanılan tüpün çeşidine göre değişebilir. İstanbul kulak tüpü ameliyatı ücreti hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan’dan randevu alabilirsiniz.