İstanbul Orta Kulak İltihabı Tedavisi – Dr. Can Kalkavan

  Orta Kulak İltihabı Tedavisi İstanbul

  Ortak kulak iltihabı İstanbul; kulak zarının arkasında yer alan bölümde ortaya çıkan enfeksiyon durumudur. Çocuklarda görülme riski yetişkinlere göre daha fazla olan bu hastalık, duyma yetimizin kaynağı olan kulak bölümünde meydana gelir. Orta kulak, küçük kemiklerin bulunduğu bir odacıktır. Bu küçük kemikler titreşerek duymamızı sağlar. Alerji, solunum yolları enfeksiyonu gibi nedenlerle orta kulakta iltihap gelişebilir. Otitis media olarak adlandırılan bu hastalık, yetişkinlerde ve çocuklarda farklı belirtiler ortaya çıkarabilir. Çocuklarda ağrılı olarak geçme olasılığı daha yüksektir. Genellikle kendiliğinden iyileşen bir hastalık olmakla beraber orta kulak iltihabı tedavisinde antibiyotik kullanımı gerekebilir. Hastalığın sık sık tekrarladığı vakalarda kulak tüpü takılmasına ihtiyaç duyulabilir.

  Yazımızın devamında orta kulak iltihabı İstanbul ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul orta kulak iltihabı tedavisi için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan’dan randevu alabilirsiniz.

  Orta Kulak Neresidir?

  İnsan kulağı; dış, orta ve iç kulak olmak üzere üç bölüme ayrılır. Orta kulak, kulak zarının arkasında kalan hava dolu bölümdür. Örs, çekiş ve üzengi kemikleri bu odacıkta bulunur. Bu küçük kemikçikler titreşerek duymamızı sağlar. Orta kulan, östaki borusu ismi verilen kanal aracılığı ile burnun arkasından boğaza bağlanır. Yutkunduğumuz zaman hava, östaki borusundan geçerek orta kulağa ulaşır.

  Orta Kulak İltihabı Nedir?

  Orta kulak iltihabı tıp dilinde otitis media olarak adlandırılır. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerji gibi durumlar neticesinde vücuda giren virüs ve bakterilerin orta kulağa ulaşması ile iltihaplanma gelişir. Orta kulak iltihabında östaki borusunda tıkanma olması da etkilidir. Östaki borusundaki şişme ve tıkanma, orta kulakta sıvı birikmesine yol açar. Bu durum enfeksiyonun gelişmesi için ortam hazırlar.

  Çocuklarda östaki borusunun daha kısa olması tıkanma olasılığını artırır. Bu nedenle ortak kulak iltihabı daha çok çocuklarda görülür. Bununla beraber yetişkinlerde de ortaya çıkma ihtimali söz konusu olan bir hastalıktır.

  Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

  Orta kulak iltihabı farklı nedenlerle gelişebilmekle beraber temelde virüs ve bakteriler ile enfekte olunması sonucunda ortaya çıkar. Alerji, grip, üst solunum yolları rahatsızlıkları orta kulak iltihabına yol açabilir. Aynı zamanda orta kulağı boğaz ile bağlayan östaki borusundaki şişme ve tıkanıklık da orta kulakta iltihaplanma olmasına neden olabilir.

  Östaki borusu, orta kulağın temiz kalmasını sağlayan ve bu odacığa hava taşıyan kanaldır. Orta kulaktaki salgılar da bu kanal aracılığı ile boşaltılır. Eğer bu sıvılar östakisinden geçmekte zorlanır ise birikerek tıkanmaya yol açabilir. Çocuklarda daha dar ve yatay olan östaki tüpleri, orta kulak iltihabının daha sık yaşanmasına neden olur.

  Östaki borusundaki tıkanmanın yanı sıra adenoidlerin şişmesi de orta kulağın iltihaplanmasına neden olabilir. Adenoidler, lenf dokularından oluşan iki küçük peddir. Östaki borusuna oldukça yakın olarak konumlanan bu küçük doku pedleri şiştiğinde kanalın tıkanmasına yol açabilir. Çocuklardaki adenoid boyutunun yetişkinlere kıyasla daha büyük olması da orta kulak iltihabının çocuklarda daha sık görülmesine neden olan bir başka faktördür.

  Orta kulak iltihabı riskini artıran diğer faktörler ise:

  • Prematüre doğum
  • Başta ya da yüzde bulunan yarım damak gibi anomaliler
  • Down sendromu gibi kromozom bozuklukları
  • Sigara dumanına maruz kalmak
  • Anne sütüyle beslenmenin az olması olarak sıralanabilir.

  Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

  Çocuklarda orta kulak iltihabı belirtileri genelde oldukça hızlı gelişir. Bu belirtilerden başlıcaları:

  • Uzanır pozisyondayken şiddetlenen kulak ağrısı
  • Yüksek ateş
  • Baş ağrısı
  • Denge problemleri
  • Kulaktan sıvı gelmesi
  • İştahta azalma
  • Duyma güçlüğü
  • Uyumakta zorlanma olarak karşımıza çıkar.

  Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

  Yetişkinlerde orta kulak iltihabı belirtileri, genellikle çocuklara göre daha hafif seyreder. En yaygın belirti ve şikâyetler:

  • Kulakta ağrı
  • Kulaktan sıvı gelmesi
  • İşitme güçlüğü olarak sıralanabilir.

  Orta Kulak İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Orta kulak iltihabı genellikle kendiliğinden geçen bir hastalıktır. Bu nedenle ilk başta hastaların yalnızca gözlem altında tutulması söz konusu olabilir. Ancak iyileşmeyen orta kulak iltihabı ile karşılaşıldığı durumlarda hastalara ilaç reçete edilebilir. Antibiyotik içerikli ilaçlar ile iltihabın geçirilmesi sağlanır. Aynı zamanda hastalarda ağrı görülüyor ise ağrı kesici ilaçlar da reçete edilir. Anestezi etkili kulak damlaları kullanılarak da ağrının azaltılması mümkündür. Ancak kullanılacak olan ilaçların mutlaka alanında deneyimli bir kulak burun boğaz uzmanı hekime başvurularak alınması gerekir.

  İlaç tedavisinin yeterli olmadığı hastalarda cerrahi yöntemlere de başvurmak mümkündür. Özellikle kronik orta kulak iltihabı olan bireylerde ameliyat ile tedavi seçeneği değerlendirilir. Orta kulak iltihabı ameliyatında hastaların kulak zarına bir çizik atılarak iltihabın boşaltılması sağlanabilir. Ayrıca çizilen bu alana tüp takılması da gerekebilir.

  Orta Kulak İltihabı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Orta kulak iltihabının sık sık tekrarladığı hastalarda, antibiyotik tedavileri ile enfeksiyon geçirilse bile orta kulakta sıvı birikmesi kalabilir. Hastalarda işitme kaybı oluşabilir. Bu nedenle ameliyata başvurmak gerekebilir.

  Orta kulak ameliyatı alanında deneyimli kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı hekimlerce gerçekleştirilir. Hastalar anestezi altında tutulur ve genellikle damardan sedasyon sağlayacak ilaçlar verilir. Bu sayede hastalar operasyon boyunca uyku hâlinde olur.

  Operasyon esnasında kulak zarına atılan çizik ile biriken sıvı boşaltılır. Ancak sıvının yapışkan olması ve bu nedenle de boşaltılamaması halinde açılan bu çizikten kulağa bir tüp yerleştirilir. Yerleştirilen bu tüp, orta kulağın içerisine hava akımı sağlanmasını mümkün kılar.

  İstanbul Orta Kulak İltihabı Tedavisi Fiyatları

  Orta kulak iltihabı tedavisi, gözlemden ameliyata kadar uzanan geniş bir skalaya sahiptir. Hangi tedavi yönteminin uygulanacağına ise hastanın mevcut durumuna bakılarak karar verilir. Bu nedenle tedavi süreci gibi tedavi ücretleri de birbirinden farklı olabilir. İstanbul orta kulak iltihabı tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan’dan randevu alabilirsiniz.