Septoplasti İstanbul, 2022 Fiyatları – Dr. Can Kalkavan

  Septoplasti İstanbul

  Septoplasti İstanbul; burun kemiği eğriliğinin tedavisi amacıyla yapılan ve eğriliğe bağlı nefes alma problemlerinin azalmasına yardımcı olan cerrahi işlemlerdir. Septum deviasyonu, günümüzde en sık karşılaşılan estetik problemlerden biridir. Aynı zamanda burun kanalları arasında orantısızlık yaratarak, sağlıklı bir şekilde nefes almayı engelleyebilir. Bu nedenle burun tıkanıklığı, sinüzit ve çabuk yorulma gibi şikâyetlere yol açabilir. Bu noktada, hastanın yaşam kalitesini yükseltmenin en iyi yolu septoplastidir. Tıp dilinde septoplasti olarak adlandırdığımız “septum deviasyonu ameliyatı” büyük oranda burun içinden kapalı yöntemle yapılır. Bazı durumlarda burun ucundan kesi yapılarak açık ameliyat şeklinde de yapılması gerekebilmektedir. Bu noktada kişinin ihtiyaçları ve burun yapısı dikkate alınarak, hasta için en uygun cerrahi planı yapılır. İstanbul septoplasti ve fiyatları 2022 hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan ile iletişime geçebilirsiniz.

  Septoplasti Nedir? Neden Yapılır?

  Burnun orta hattında yer alan ve “nazal septum” olarak adlandırılan kemik ve kıkırdak yapısı, normalde burnu iki eşit kısma ayırır. Bu bölgelerin eşit hacimde olması, oksijenin kolayca vücuda alınmasını sağlar. Böylece sağlıklı bir nefes alışverişi yapılabilir. Ancak nazal septum çeşitli nedenlerle doğru konumlanmadığında hem burun şekli hem de işlevleri bundan etkilenir.

  Septum deviasyonu olan hastalarda, kemik yapısının eğri olmasına bağlı burnun estetik görünümü bozulabilir. Aynı zamanda nefes alma sorunları da söz konusu olabilir. Özellikle “konka” adı verilen yumuşak doku şişlikleri söz konusu olduğunda nefes almak ciddi anlamda zorlaşabilir. Burun tıkanıklığı, burundan nefes alırken zorlanma, burun kanaması ve tekrarlayan sinüzit şikâyetleri görülebilir. Aynı zamanda gece uykuları da huzursuz olabilir ve horlama görülebilir. Bu nedenle hastanın günlük yaşam kalitesi ciddi anlamda düşebilir.

  Bu noktada septoplasti ameliyatları ile bu şikâyetleri azaltmak mümkündür. Yaygın olarak “burun eğriliği ameliyatı” ya da “septum deviasyonu ameliyatı” olarak bilinen bu işlemler, rinoplasti ile birlikte de uygulanabilir. Böylece hem burundaki estetik sorunlar giderilebilir hem de nefes almayı zorlaştıran işlevsel problemlerin önüne geçilebilir. Ameliyatta nefes almayı engelleyen kemik ve kıkırdak dokusu uygun şekilde yeniden konumlandırılması amaçlanır.

  Septoplasti İstanbul Kimlere Yapılabilir?

  Yukarıda sıraladığımız gibi burun eğriliğine bağlı olarak estetik ve fizyolojik problemler yaşayan kişilere septoplasti yapılabilmektedir. Bu noktada en önemli kriter kişinin yaşıdır. 18 – 20’li yaşlarda, kemik ve kıkırdak gelişimi tamamlanır. Bu nedenle bu yaştan sonra burun ameliyatları güvenle yapılabilmektedir. Erken yaşlarda ise kemik gelişimi devam ettiği için operasyondan beklenen sonuçlar alınamayabilir. Ancak burun kırıkları ya da travmaya bağlı olarak ciddi kemik yaralanmaları söz konusu olduğunda, 18 yaşından küçük bireylere de ameliyat yapılabilir. Bu nedenle ameliyat için uygun olup olmadığınızı anlamanın en iyi yolu, alanında uzman bir kulak-burun-boğaz doktoruna muayene olmaktır. İstanbul septoplasti ve diğer estetik uygulamalar hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

  Septoplasti Nasıl Yapılır?

  Septum deviasyonu ameliyatlarında, açık ya da kapalı cerrahi yöntemi kullanılabilir. Bu noktada önemli olan hem teşhisin doğru konulması hem de hastanın burun yapısına uygun cerrahi yönteminin seçilmesidir.

  Septoplasti yapılırken çoğunlukla genel anestezi tercih edilir. Bu nedenle hastalarımız işlem sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler.

  Anezteziden sonra, eğer açık ameliyat yapılacaksa, burun altından küçük bir kesi açılır ve cilt altı dokularına ulaşılır. Bölgedeki fazla kemik dokusu çıkarılır. Eğer kıkırdaklardaki sorun ciddi seviyelerde değilse bölgeden çıkarmadan da müdahale yapılabilir. Ancak eğriliğin ciddi boyutlarda olduğu hastalarda kemik ve kıkırdak dokusunu dışarıda şekillendirip, yeniden konumlandırmak gerekebilir.

  Septoplastiden Sonra Burun Şekli Değişir Mi?

  Septoplasti, sadece burun eğriliğini gidermek için yapılabilir. Bu durumda genellikle hastanın kendi burun şekli değişmez. Ancak bazı durumlarda, hastanın isteğine de bağlı olarak rinoplasti ile birlikte uygulama yapılabilir. Bu noktada burundaki diğer estetik kusurları da gidermek mümkün olmaktadır. Böylece hem burun sırtındaki eğrilik giderilebilir hem de burun ucunun yukarı kaldırılması, burun kemerinin törpülenmesi ve orantılı hâle getirilmesi mümkün olmaktadır.

  Septoplastiden Sonra Tampon Kullanılır Mı?

  Septoplasti sonrasında buruna tampon konulabilir. Ancak bu tamponlar, geçmişte kullanıldığı gibi pamuklu yapıda değildir. Silikondan üretilirler. Bu nedenle genellikle kolayca çıkarılır ve hastanın rahatsızlık hissetmesini engellerler. Aynı zamanda iyileşme sürecinde kişinin nefes almasını da engellemezler. Bu nedenle güvenle kullanılabilirler.

  Septoplasti İstanbul Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Septoplasti ameliyatından sonra hastalarımızın çoğu aynı gün taburcu edilir.  Ameliyat sonrası ilk gün hafif ağrı olabilir. Bu süreçte hastanede verilen ağrı kesiciler ve antibiyotiklerle hastanın bu süreci daha konforlu geçirmesi sağlanır.

  Ameliyat sonrasında göz altlarında morluk ya da şişlik oluşmaz. Buz uygulaması gerekmez. İlk iyileşme sürecinde hafif kanlı burun akıntısı olabilir. Bu oldukça normal ve çoğu hastada görülen bir yan etkidir. Ancak kanamanın uzun süre geçmemesi, burundan ciddi miktarda ve kontrolsüz kan gelmesi durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekir. Cerrahiden yaklaşık 1 hafta sonra kişi günlük yaşamına dönebilir. Ancak 1 ay süreyle ağır sporlardan kaçınılması tavsiye edilmektedir.

  İstanbul Septoplasti Fiyatları 2022

  Septoplasti ameliyatları, özellikle burun şekli nedeniyle nefes alma problemleri yaşayan kişilerde oldukça başarılı sonuçlar verir. Septoplasti işlemi, kişi istediği takdirde rinoplasti ile birlikte yapılabilir. Böylece cerrahiden hem estetik hem de işlevsel anlamda olumlu sonuç almak mümkün olabilir. Ancak burun şeklinin değişmesini istemeyen kişilerde sadece septoplasti sayesinde de nefes alma sorunlarını gidermek mümkündür. İstanbul septoplasti fiyatları ise yapılacak cerrahi prosedüre göre değişebilir. Bu nedenle kliniğimizi arayarak İstanbul septoplasti fiyarları hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.