Seröz Otit Tedavisi İstanbul, 2022 Fiyatları – Dr. Kalkavan

  Seröz Otit Tedavisi İstanbul

  Seröz otit tedavisi İstanbul, orta kulakta biriken sıvının giderilmesi ve işitme fonksiyonunun sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için yapılan işlemlerdir. Kısaca “orta kulakta sıvı birikmesi” olarak tanımlayabileceğimiz bu rahatsızlık genellikle çocuklarda (özellikle geniz eti olan çocuklarda) sık görülür. Seröz otit, sıklıkla orta kulak iltihabı ile karıştırılır. Ancak hastalık bakteri ya da mikrop kaynaklı bir enfeksiyondan kaynaklanmaz. Biriken sıvı, vücudun kendi ürettiği ve genize akması gereken sıvıdır. Hastalık erken evrelerde teşhis edildiğinde kolayca tedavi edilebilir. Ancak ciddi olgularda, kulak tüpü takılarak yani cerrahi ile tedavi ihtiyacı doğabilmektedir. İstanbul seröz otit tedavisi hakkında tüm sorularınız için kliniğimizi arayabilir ve Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan’dan randevu alabilirsiniz.

  Seröz Otit Nedir?

  Seröz otit, genize akması gereken vücut sıvısının çeşitli nedenlerle orta kulakta birikmesidir. Tıp dilinde seröz otitis media (SOM) ya da efüzyonlu otitis media (EOM) olarak bilinmektedir. Sıvı birikimi, kulak zarının arka kısmında ve orta kulak boşluğunda olur. Özellikle çocuklarda, en sık görülen orta kulak hastalıklarının da başında gelmektedir.

  Seröz Otit Belirtileri Nelerdir?

  Seröz otit, orta kulak iltihabından farklı bir hastalıktır. Bu nedenle iltihapta görülen ateş, yorgunluk, kulak zarında şişlik ve kızarıklık gibi belirtiler görülmez. En karakteristik özelliği ise işitme kaybına neden olmasıdır.

  Seröz Otitin Riskleri Nelerdir?

  Hastalık pek çok hastada kendiliğinden geçebilir. Ancak geçmezse, işitme fonksiyonunu olumsuz etkileyecek, ciddi şikâyetlere neden olabilir:

  • Orta kulak sıvı ile dolduğu için yeterince havalanamaz. Bu da zamanla kulak kemikçiklerinin, kulak zarının işlevinin bozulmasına ve işitmenin azalmasına neden olur.
  • Orta kulağın havasız kalmasına bağlı oluşan negatif basınç, kulak zarının içeri çökmesine neden olabilir.
  • Seröz otit tedavi edilmediğinde kulak zarının orta kulak boşluğuna yapışmasına neden olabilir.
  • Kulakta biriken sıvı nedeniyle orta kulaktaki kemikçikler hasar görebilir.
  • Kalıcı duyma kaybı yaşanabilir.
  • Kronik iltihap oluşabilir ve durum kronikleştiği için tedavisi de zor ya da imkânsız hâle gelebilir.

  Seröz Otit Neden Çocuklarda Daha Sık Görülür?

  Östaki tüpü ile kulak arasındaki mesafe çocuklarda çok daha kısadır. Bu da hastalığın çocuklarda daha yaygın görülmesinin başlıca nedenidir diyebiliriz. Yetişkinlerde bu bölgede bariz bir eğim olduğu için rahatsızlıkta çok daha az etkilenirler.

  Rahatsızlığın yaygın olarak çocuklarda görülmesindeki bir başka neden de geniz etidir. Çocukluk döneminde geniz etinin büyümesi/iltihaplanması sık karışılaşılan bir durumdur. Geniz eti büyümesi olan çocuklarda, sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu olabileceği için bu da hastalık için bir risk faktörü kabul edilir.

  Seröz Otit Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Hastalığın tedavisinde hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemler kullanılabilir. Cerrahi olmayan yöntemler:

  • Gözlem yolu ile takip rahatsızlığın tedavisinde ilk tercihtir. Özellikle östaki borusunu tıkamayan sıvı birikimi söz konusu ise hastanın şikâyetleri 2 – 3 ay içerisinde, kendiliğinden geçebilmektedir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken; hastanın durumunu düzenli olarak takip etmektir.
  • Eğer hastanın sıvı birikimi yoğunsa ve kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiliyorsa ilaç tedavisi de tercih edilebilir. Seröz otit tedavisinde en çok tercih edilen ilaçlar antibiyotiklerdir. İlk tanı sürecinde rahatsızlığa neden olabilecek enfeksiyonlar da tespit edilirse, antibiyotik ilaçlar sayesinde bölgenin rahatlatılması mümkündür.
  • Bazı olgularda ödem söktürücü ilaçlar ya da kortizon kullanımı da tercih edilebilir.

  Seröz Otitin Cerrahi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Seröz otitin cerrahi ile tedavi edilmesinde en çok kullanılan yöntem kulak tüpüdür. Kulak tüpü genellikle;

  • Kulaktaki sıvı birikimi 3 aydan uzun süredir devam ediyorsa
  • Kulak zarında çökme meydana gelmişse
  • 30 desibelden çok işitme kaybı söz konusu ise tercih edilmektedir.

  Kulak tüpü oldukça küçük, ortasında lümen kısmı olan, silindir biçimindeki bir aparattır. Yerleştirilirken kulak-burun-boğaz uzmanları tarafından bölgeye açılan küçük bir delikten yardım alınır. Bu sayede orta kulaktaki hava akışı sağlıklı bir şekilde devam edebilir. Kişinin ihtiyaçlarına göre metal, çelik ya da plastikten üretilen kulak tüpleri kullanılabilmektedir.

  Kulak Tüpü Ne Kadar Süre ile Kullanılır?

  Tercih edilen kulak tüpünün türüne göre aparatın kulakta ne kadar kalacağı belli olur. Eğer ilk kez tüp kullanılacaksa genellikle kısa olanlar tercih edilmektedir. Kulak tüpleri ömür boyu kulakta kalmaz. Genellikle 6 – 9 ay içerisinde vücut tarafından dışarı atılırlar. Çeşitli nedenlerle tüp dışarı atılmazsa, lokal anestezi uygulanarak bölgeden çıkarılabilir.

  İstanbul Seröz Otit Tedavisi

  Seröz otit, en sık görülen orta kulak hastalıklarından biridir. Genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkar ve düzenli olarak takip edilmezse işitme kaybı gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle hastalığın alanında uzman bir KBB doktoru tarafından, düzenli olarak kontrol edilmesi ya da cerrahi ile tedavi edilmesi önemlidir. İstanbul seröz otit tedavisi hakkında tüm sorularınız için kliniğimizi arayabilir ve Op. Dr. Can Şinasi Kalkavan’dan randevu alabilirsiniz.